BDSM Ne Demek?

sex-fantezi-urunleri

Cinsel aktiviteler arasında şüphesiz en merak edilen konuların başında BDSM nedir sorusunun yanıtı gelir. BDSM açılımı, “Bağlama ve Disiplin” (Bondage and Discipline), “Hakimiyet ve İtaat” (Dominance and Submission), ve “Sadizm ve Masokizm” (Sadism and Masochism) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir cinsel aktivite türüdür. Alışılmış cinsel birlikteliklerden oldukça farklı bir eylemdir. Kişilerin rızası olmadan kesinlikle yapılmamalıdır. Gönüllülük esası üzerine kurulan bu ilişki türünde bazı davranışlar ve fetişler vardır. Karşılıklı rıza, zevk alma odaklı ve güvenlik etkenlerini içerisinde barındırır. Adrenalini yüksek duyguları yaşamak isteyen kişiler, güç dinamikleri, rol oyunları ve çeşitli fetiş hareketlerde bulunabilirler. 

BDSM

Bu heyecanları yaşamak için tek önemli nokta partnerlerin her ikisinin de rızası olmalıdır. Çoğu zaman bireyler bu tarz bir birliktelik yaşamadan önce bazı sınırlar ve güvenlik önlemleri alırlar. Bu her iki tarafında da güven duygusu içerisinde olup, kusursuz bir zevk yaşamasına yönelik bir adımdır. Bireyler kimi zaman güç ve baskı uygulanmasından keyif duyabilirler. Her ne kadar bu durum toplum tarafından kabul görmeyen bir davranış olsa da sınırlar ve güven içerisinde gerçekleştiğinde zevk verici olduğu düşünülür. Oldukça esrarengiz bir cinsel aktivite olarak görülen BDSM, doğru yöntemlerle uygulandığında yeni zevklere kapı aralayabilir. 

BDSM Nasıl Yapılır

Güvenlik, rıza ve karşılıklı zevk alma odaklı bir cinsel aktiviteler olarak adlandırılan BDSM, çeşitli kurallar üzerine kuruludur. Fantezi çeşitleri arasında yer alan bir cinsel aktive olduğunu unutmamak gerekir. Ancak bu tarz bir cinsel birliktelik yaşamadan önce mutlaka önem verilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle yatakta sevişme taktikleri noktasında bilgi edinmelisiniz. BDSM tarzı bir birlikteliği sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir;

Rıza: Bu tarz bir birlikteliğin temel prensibi, rızadır. Her iki partnerin de BDSM’yi kabul etmesi gerekir. Partnerler birbirlerini bilgilendirmeli ve onay almalıdır. 

Güvenlik: Kişilerin güvenliği her zaman önceliktir. Fiziksel ve duygusal güvenlik için gerekli önlemleri alarak hareket etmelisiniz. İlişki esnasında kullanılacak ekipmanların güvenli ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda sınırları aşmamak konusunda net çizgileriniz olmalıdır. 

İletişim: Cinsellik, çiftlerin birbirine her koşulda açık iletişim kurmasını gerektiren bir konudur. Her aşamasında partnerinizle, açık ve dürüst bir iletişim kurmalısınız. İsteklerinizi ve arzularınızı net bir şekilde belirtmelisiniz. 

Eğitim: İlk kez bu deneyimi yaşayacak olan kişilerin konu hakkında doğru bilgiler edinmesi önemlidir. Doğru bir şekilde deneyimleyeceğiniz bu tarz bir ilişki hem heyecanlı hem de son derece zevkli olacaktır. Sado mazo ilişkiye giriş tüyoları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

ciftlere-sex-oyuncaklari

Sınırlar: Partnerlerin kendileri için belirledikleri sınırları olmalıdır. Çiftler de bu sınırlara saygı duymalıdır. 

Güven Kelimeleri: BDSM’nin en önemli kurallarından biri de güvenli kelimelerdir. İlişki sırasında durmayı ve etkinliği sonlandırmayı ifade eden bir kelime belirleyebilirsiniz. 

Duygusal Destek: Bu tarz bir ilişki duygusal yoğunluğun son derece fazla olduğu bir birleşimdir. Partnerlerin birbirine karşı gösterdiği anlayış ve destek, süreci daha da heyecanlı kılar. 

Her bireyin farklı tutkuları olduğunu unutmamak gerekir. Herkesin sınırları, beklentileri ve rıza derecesi farklıdır. Bu nedenle partnerlerin birbiriyle açık bir şekilde konuşarak güvenli bir ortam oluşturmaları şarttır. 

BDSM Davranışları Nelerdir?

Kimi zaman kadınların sevdiği cinsel fanteziler arasında değerlendirilen BDSM, karşılıklı rıza ile gerçekleşen cinsel bir aktivitedir. BDSM, çeşitli roller ve davranışlar içerir. Söz konusu bu davranışlar, temel olarak şu şekildedir;

Bağlama ve Disiplin (Bondage and Discipline):

Bağlama (Bondage): Çiftlerden birinin veya her ikisinin vücutlarını çeşitli bölgelerini bağlama yöntemiyle sınırlandırmasıdır. 

Disiplin (Discipline): Disiplin kuralları barındıran bir detaydır. Partnerlerin bu kurallara uyması gerekir. Uymayan taraf için belirli cezalar uygulanabilir. 

Hakimiyet ve İtaat (Dominance and Submission):

Hakimiyet (Dominance): Hakimiyetin partnerlerden birinde olmasıdır. Emirler verebilir veya yönlendirmeler yapabilir. 

İtaat (Submission): Partnerlerden diğerinin kontrol edilmeyi kabul etmesidir. Emirlere uyma ve boyun eğme olarak kabul edilir. 

Sadizm ve Masokizm:

Sadizm: Karşısındaki kişiye acı verme halidir. Zevk alarak veya cinsel bir şekilde gerçekleştirilen bir davranıştır. 

Masokizm: Acı verilmesinden ve acıya maruz kalmaktan zevk alan kişilerin davranışıdır. 

Fetişler: Çeşitli nesneler, malzemeler veya vücudun belirli noktalarına karşı duyulan cinsel arzulardır. 

Role-Play (Rol Oyunları): Roller, işin daha da eğlenceli kısımlarıdır. Öğrenci – öğretmen, patron – çalışan, polis – suçlu gibi farklı rollere bürünen çiftler, farklı deneyimler yaşayabilirler. 

Cinsel Oyunlar ve Oyuncaklar: Fantezi oyuncakları, çeşitli zevkler ve doyumlar yaşamak amacıyla kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse kelepçeler, dildolar, kırbaçlar, tıkaçlar gibi araçlar tercih edilebilir. 

Güvenlik Kelimeleri: Birleşmeyi durdurmak veya sonlandırmak için güvenli kelimeler oluşturmalısınız. Partnerinizin bu kelimelere saygı göstermesi gerekir. 

Yukarıda yer alan davranışlar, partnerler arasında güven duygusunu oluşturur. Temelinde ise rıza ve iletişim yer alır. Sorunsuz bir birliktelik yaşamak için her iki tarafında da sınırlarını ve isteklerini açıkça belirtmesi gerekir. BDSM, güvenli, sağlıklı ve karşılıklı zevk esasına dayalı olmalıdır. 

Köle – Efendi İlişkisi 

oral-sex-tüyoları

BDSM tanımının içerisinde yer alan B (bondage) ve D (domination) kelimelerini ifade eder. Bu ilişki türünün bir alt kümesi olarak kabul edilen köle efendi terimleri neyi ifade eder? Sahibe ne demek? gibi sorular sık sık gündeme gelir. Temel olarak partnerlerden birinin köle diğerinin ise sahip rolünde olduğu bir tür ilişkidir. Toplum sınırlarının dışında kalan bir ilişki türü olarak değerlendirilen BDSM, farklı deneyimlere kapı açar. Kişiler, cinsel birliktelik sırasında şaplak, bağlanma, çeşitli BDSM fantezi oyuncakları, kırbaç ve buna benzer öğelerden hoşlanabilirler. Hatta bazı bireyler elektrik akımına dahi sıcak bakmaktadır. Seks sırasında faydalanılabilecek her türlü materyalin satıldığı erotik shoplar, BSDM malzemeleri için eşsiz mekanlardır. Erotik shop nedir merak edenler için bu şekilde yanıtlamış olduk. 

Kişilerin cinsel aktivitelerinde kullanabilecekleri her türlü materyalin satıldığı alanlardır. Geniş bir kitle tarafından tercih edilen bu tür bir ilişki, bir kez deneyimlenebileceği gibi yaşam biçimi haline de getirilebilir. BDSM, cinsel bir eğilim değil, esasında bir tercih meselesidir. Köle – Efendi durumu söz konusu olduğunda, köle konumunda yer alan kişi, efendinin söylediklerini yapmak durumundadır. Burada elbette ki rıza ve sınırlar ön plandadır. İçinde bir miktar da olsa şiddet barındıran bu cinsel birliktelik sırasında güven önemlidir. Bu tarz bir ilişkiyi seçen kişilerin pek çok nedeni olabilir. Seksten beklenen sadece orgazm olmak veya birliktelik yaşamak değildir. Daha anlamlı ve özel kılabilecek şeyleri uygulama merakı, kişileri bu tarz bir birlikteliğe itebilir. Çiftlerin uyumlu olması halinde, heyecan verici duygular yaşanabilir. 

BDSM Terimleri ve Anlamları

BDSM ile ilgili pek kişi çeşitli bilgilere sahiptir. Ancak doğru bilgilere ulaşmak için  geniş çaplı araştırma yapmak önemlidir. Pek çok ifadeyi içerisinde barındıran bu cinsel ilişki türü hakkında olan şu terimleri bilmekte fayda vardır. 

Aftercare: BDSM ilişkisi sonrasında partnerin birbirine karşı zihinsel ve fiziksel bakım sunmasına denir. 

Drop – Düşme: İlişkiden sonra zihinsel ve fiziksel olarak güçsüz düşme halidir. 

Dungeon – Zindan: Bu tür bir ilişkinin gerçekleştiği yerdir. 

Fetiş: Vücudun belirli bölgelerinden, herhangi bir nesneden veya belirli bir deneyimden cinsel zevk duyma halidir. 

Hard limit – Zor sınır: İlişki sırasında, karşı tarafında kesinlikle yapamayacağı en uç sınırdır. 

Kink: Geleneksel olarak görülmeyen herhangi bir cinsel uyarılma olarak adlandırılır. 

Munch: BDSM tercih eden kişilerin bir araya gelebileceği, genellikle halka açık parti demektir. 

Protokol: Partnerlerin, birliktelik sırasında uymayı kabul ettikleri kurallar bütünüdür. 

Soft limit / Esnek sınır: Eşlerin uygulamak konusunda tereddüt duyduğu ancak denemekten de çekinmeyecekleri eylemlerdir. 

Switch / Salter: Hem dominant hem de itaatkar olmayı sevmek ve bu doğrultuda farklı pozisyonlara girmektir. 

Genel hatlarıyla bu kavramlar BDSM tarzında ilişki içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kimine göre korkulan bir ilişki türü olarak değerlendiriliyor olsa da bu bir tercih meselesidir. Bireyler ilişkilerini diledikleri gibi yaşamakta özgürdür.  

BDSM için İpuçları ve Püf Noktaları

Alışılmışın oldukça dışında bir cinsel aktivite olan BDSM, çeşitli kuralları olan bambaşka bir cinsel tercihtir. Bu kez işin içine belki adını dahi duymadığınız seks oyuncakları, fanteziler, kurallar, kostümler, emirler ve daha fazlası giriyor. Köle ve efendi mantığı üzerine kurulan bu ilişki türünde dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. Burada temel amaç rıza halinde karşılıklı zevk almaktır. Köle de olsanız, efendi de olsanız tutkularınızı belirli sınırlar içerisinde özgürce yaşamanız gerekir. Amaç kesinlikle bireylerin birbirine zarar vermesi değildir. Aksine farklı zevkler yaşamasını sağlamaktır. Her iki taraf bu çerçevede kendi sınırlarını ve uç noktalarını belirleyerek heyecan verici dakikalar yaşayabilirler. Temel olarak odak noktası ipuçları ve püf noktalar şu şekildedir;

  • Açık iletişim kurmak
  • Güven ve rızaya dayalı olması
  • Güvenlik
  • Sözleşme ve anlaşma
  • Ekipmanları doğru kullanmak
  • Güvenli kelimeler
  • Eğitim ve deneyim
  • Duygusal destek
  • Sürekli iyileştirme ve geri bildirimler

BDSM deneyimi tamamen kişisel bir tercihtir. İlişkiye girilmeden önce sınırların belirlenmesi, fantezilerin ortak bir şekilde belirlenmesi, güvenli kelime gibi kuralları oturtmak önemlidir. İlişkinin gidişatı, başında belirlenen kurallara göre şekillenir. İtaatkar ve köle arasındaki uyum son derece önemlidir. Kişiler kendi aralarında uyum içerisinde bu tarz bir ilişki yaşadıklarında, nefes kesen anları birlikte yaşamış olacaktır. 

Güvenli BDSM için Dikkat Edilmesi Gerekenler

BDSM, her ne kadar tutkuların ve arzuların zirvede yaşandığı bir cinsel birliktelik olsa da dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Tahmin edilenlerin aksine BDSM ilişkiyi tercih edenler cani kabul edenler ise mağdur değildir. Rızaya dayalı olması halinde çiftler, bu ilişki türünden oldukça büyük bir zevk duyar. Her bir hareket, kişilerin rızası sonucunda uygulanır ve durulması gereken noktada güvenli kelimeler söylenir. Rıza konusu pek çok kez tartışma konusu olmuştur. Ancak tam olarak bu noktada sözleşmeler devreye girer. Tutkularınızı sınırsız bir şekilde yaşamak için güvenilir bir sözleşme hazırlamak sizi çok daha güvende hissettirecektir. Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar diğerleri ise kırmızı çizgiler, güvenli kelime ve sağlık. 

Bu üç unsura dikkat ederek, günün sonunda muhteşeme bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda iletişimde olmazsa olmazlardandır. Partnerinizle, yapılabilecekler, yapılması mümkün olmayanlar, deneyimli olmak, güvenli ortam gibi daha pek çok konuyu da konuşabilirsiniz. Böylelikle partnerinizle uygun bir alan oluşturabilir, kendinizi geliştirebilir ve sonunda ise nefes kesen anların keyfini çıkarabilirsiniz. Güvenli alan planı oluşturmak da kişileri rahatlatacak bir detaydır. Beklenmeyen anlarda faydalanabileceğiniz bu güvenli alan, sizi rahatlatır. Güvenli şartlar altında gerçekleştirilen BDSM, her iki partnerin fiziksel ve duygusal amaçlı keyif almasını sağlamalıdır. Her zaman rıza, açık iletişim ve güvenlik esasına dayalı olarak ilerlenmelidir. 

Tagged : / / /

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir