Klitoris Ne Demek?

Kadınlarda cinselliğin merkezi olarak görülen klitoris, her zaman merak edilen konulardandır. Kadınların genital bölgesinde bulunan klitoris, seks sırasında haz almaya yardımcı olur. Dış erojen bölge olarak da adlandırılan bu bölgede 8 binden fazla sinir ucu yer alıyor. Yoğun sinir ucu olması nedeniyle, oldukça erojen bir organdır. Bu da elbette ki sekste haz duygusunun kapılarını açar ve orgazma giden yolu hazırlar. Orgazm olma noktasında temel organlardan biri olan klitoris, kimileri tarafından keşfedilmesi zor bir bölgedir. Ancak partnerlerine maksimum haz duygusunu yaşatmak isteyen erkeklerin klitorisin yapısını öğrenmesi gerekir. Hatta daha fazla bilgi edinerek, partnerine kusursuz bir seks deneyimi yaşatabilirler. 

Vibratör nedir, nasıl kullanılır

Kadın haz noktası klitoris, pek çok kişinin düşündüğünün aksine dışarıdan tamamen görünür yapıda değildir. Dışarıdan görünen yuvarlak baş kısmı sadece bir kısmıdır. Binlerce sinir ucuna sahip olması nedeniyle erkeğin penis başına benzetilir. Yani erkekteki penis baş kısmının kadındaki karşılığı olarak klitorisi göstermek mümkündür. Herhangi bir üreme işlevi olmayan bu organ, sadece dış cinsel bölgedir. Kadınların neresi emilir denildiğinde ilk akla gelen bölgelerdendir. 

Cinsellikte önemli bir nokta olarak değerlendirilir ve küçük seks oyunları ile uyarılarak kasların gevşemesini sağlar. Seksi başlatmak ve ilerleyen anların daha da nefes kesici olması için klitorisi önemsemek gerekir. Dakikalarca sürecek ve sonunda orgazmın yaşandığı bir seks deneyimi için bu küçük oyunları burada deneyebilirsiniz. Sex oyuncakları, klitoris uyarıcı ve el yordamıyla uyararak, heyecan verici dakikalar yaşamanız mümkündür. Aynı zamanda oral seks yaparak da seksi daha ateşli hale getirebilirsiniz. Oral seks nedir derseniz de seksin önemli parçalarından biridir demek mümkündür.

Klitoris Nerededir? 

Kadınların genital bölgesinde yer alan klitorisin nerede olduğu zaman zaman kafa karıştırır. Kendini yeni yeni keşfetmeye başlayan kadınlar veya cinsel birlikteliklerine heyecan katmak isteyen erkekler, bu konuya dair araştırma yapmaktadır. Klitoris, vajinanın hemen üst kısmında yer alır. Daha detaylı değinmek gerekirse, görünen kısmı iç dudaklarının birleştiği noktada, görünmeyen kısmı ise kasık kemiklerinin birleştiği yerdedir. 

Vajinanın küçük dudaklarının birleşme noktasının tam ortasında yer alır. Klitorisi, vajina tepesi olarak da adlandırmak mümkündür. Çünkü yapısı gereği tepecik olarak görülür. Hatta öyle ki Yunanca’da küçük tepe anlamına gelmektedir. Klitorisin nerede olduğunu ve nasıl uyarıldığını keşfetmeniz halinde, seks yaşantınız için farklı bir kapıyı açmış olabilirsiniz. 

Mastürbasyon nasıl yapılır konusunda da kadınlar, kendilerini tatmin edici yöntemler bulabilir. Kadınlar, vajinal orgazm olmanın yanı sıra aynı zamanda klitoral orgazm da olabilirler. Özellikle evde tatmin olma yolları arasında yer almasıyla bilinen klitoral orgazm, kadınlara maksimum haz verir. Temas ve sürtünme yoluyla uyarılabilir. Bunun için kadınların bir partnere ihtiyacı olmadığı için mastürbasyon yaparken uyarabilirler. Klitorisi uyarmak için çeşitli yöntemler.

Bunların başında seks oyuncakları gelir. Ancak hayal dünyanızı ve yaratıcılığınızı kullanarak kendinize uygun yöntemler keşfedebilirsiniz. Vibratör çeşitlerini inceleyerek daha verimli bir seks deneyimi yaşayabilirsiniz. Kimi zaman bir yastıkla sürtünme yoluyla dahi klitorisi uyarmak mümkündür. Klitoris ile başlayan uyarılma, kadının diğer erojen bölgeleri ile devam eder. Vajinanın iç kısmı, göğüsler, kulak memesi, boyun gibi haz verici noktalar ile daha da zevk duygusunu artırabilirsiniz. 

Klitorisin Yapısı

Kadın cinsel organlarının önemli bir parçası olup, esasında karmaşık bir yapıya sahiptir. yapısı hakkında bir çizgi belirlemek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;

Baş (Glans): Klitorisin en dış yani görünen kısmına baş (glans) adı verilir. Klitorisin en hassas bölgesi olan baş, dışarıdan görülür. Cinsel ilişki sırasında tepki verme özelliğine sahip olan baş kısmı, büyük ve daha belirgin bir hal alır. 

Gövde (Shaft): Gövdesi dışarıdan gözükmez. Vajinanın iç kısmına kadar ulaşan derin bir gövdesi bulunur. Binlerce sinir ucuna sahip olan klitorisin gövdesi; doku, damarlar ve sinirlerden oluşur. Cinsel ilişki sırasında yoğun kan dolaşımı nedeniyle gövdesi şişer.

Hipsiphe (Preputium): Klitorisin baş kısmını gizleyen katmandır. Erkeklerin penis başında bulunan sünnet derisine benzetilmektedir. Her kadında aynı olmamakla beraber, bazı kadınlarda bu katman klitorisi tamamen kapatırken, bazılarında ise kapatmayabilir. 

masturbasyon-yapmanin-faydalari
Klitoris, yapısı gereği yoğun sinir uçlarına sahiptir.

Kavernöz Cisimler: Klitorisin yapısı incelendiğinde bir çift kavernöze sahip olduğu görülmüştür. Bu yapılar corpora cavernosa olarak adlandırılır ve cinsel uyarılma sırasında kanla dolarak genişler. Klitoral uyarılmanın artması, bu yapıların büyümesiyle başlar. 

Sinirler: Klitoris, binlerce sinir ucuna sahiptir. Yoğun sinir uçları sayesinde cinsel uyarılma sırasında cinsel zevk ve orgazmı tetikler. 

Yapısı genel hatlarıyla aynı olmasının yanı sıra her kadında farklı cevaplar verir. Çünkü her kadının cinsel alışkanlıkları farklı olduğu gibi uyarılmalara vereceği cevap da farklı olacaktır. Ancak ortak özelliği cinsel birlikteliğin önemli bir parçası olmasıdır. Uyarılma sırasında şişmesi ve daha hassas olması, orgazmın bir parçasıdır. Kadınlar bu noktada kendi cinsel tatmin duygularını keşfederek, orgazm deneyimini daha net bir şekilde yaşayabilirler. 

Klitorisin Özellikleri

Kadın cinsel anatomisinin önemli parçalarından biri de klitoristir. Cinsel uyarılma ve zevk ile ilişkilendirilen bu organın çeşitli özellikleri vardır. 

Konumu: Kadın genital bölgesinin üst kısmında yer alan küçük organa klitoris denir. Vajinanın tepesinde, dudakların iç kısmında yer alır. 

Boyut: Her kadın fiziksel özellikleri itibariyle değiştiği için klitoris boyutu da değişir. Ancak genel bir değer vermek gerekirse, 0.5 ile 2 santimetre arasında değişir. Cinsel uyarılma sırasında boyutunda büyüme yaşanır.

Yapı: Yapısında, dokular, damarlar, binlerce sinir ve kavernöz yer alıyor. Baş denilen kısım, görülebilir düzeyde olup, cinsel uyarılmaya yanıt verir.  

Duyu Organı: Yoğun sinir ucuna sahip olması nedeniyle cinsel uyarılmanın yoğun olarak yaşandığı bir organdır. Uyarıldığında, haz ve orgazm duyguları yaşanır. Fantezi oyuncakları ile uyarılmayı artırabilirsiniz. 

İşlev: Kadının gizli hazinesi olarak değerlendirilebilir. Keşfedildiğinde, cinsel uyarılmayı artırmanın yanı sıra orgazmı tetikler. Vajinal orgazm ve klitoral orgazm olmak üzere iki tür orgazm vardır. Ancak her kadının uyarılmaya vereceği yanıtlar değişeceği için uyarılma karşısında alınan cevaplar farklı olabilir. 

Kadınların keşfedilmesi gereken önemli bir nokta olan klitoris, cinsel tatminde kritik bir rol oynar. Cinsel birliktelik sırasında sağlıklı bir iletişim kurularak uyarıldığında kadınların zevk almasına yardımcı olur. Belirgin özelliklerinden biri de uyarılma sırasında sertleşmesidir. Tıpkı peniste olduğu gibi uyarıldığında sertleşir ve daha belirgin olur. yaklaşık olarak dörtte üçü görülebilir yapıda olan klitoris, peniste bulunan sinir ucunun 2 katına sahiptir. Kadınların hayatı boyunca büyüyen bir organ olup, menopoz döneminde gençlik dönemine göre 2 kat daha büyük bir hal almış olur. 

Klistorisin Cinsel İlişkide ve Orgazmda Rolü

Klitoris uyarımı için oral seks iyi bir yöntemdir.
Klitoris uyarımı için oral seks iyi bir yöntemdir.

Erkeklerin penisinin, kadınlardaki karşılığı olarak değerlendirilen klitoris, cinsel ilişkide önemli rollere sahiptir. Kadınlar mast nasıl yapar sorusunun içerisinde dahi bu tepe noktaya dair detaylar bulmak mümkündür. Bunun temel nedeni ise kadınların çeşitli oyuncaklarla veya parmaklarıyla bölgeyi uyararak orgazm olabilmesidir. Cinsel yaşamda pek çok rolü bulunan klistoris, öncelikle orgazm sürecini etkiler. 

Cinsel Uyarılma: Vajinal orgazm olamıyorum diyen pek çok kişi henüz bu sihirli yeri keşfetmemiş olabilir. Burada yoğun sinir uçları olması nedeniyle, haz duygusu yoğun bir şekilde hissedilir. 

Tepki: Vajinal birliktelik konusunda, klitoris temel parçalardan biri sayılmaz. Bunun nedeni klitorisin vajinanın dışında yer almasıdır. Ancak vajinal orgazma giden yolda bir uyarıcı, tatmin edici olarak görülür. 

Orgazm duygusu her kadında farklı şekilde yaşanır. Orgazmın başlamasında klitoris bir etken olup, rolü oldukça büyüktür. 

Orgazmın Tetikleyicisi: Orgazmın temel olarak tetikleyicisi olarak görülen klitoris, yoğun bir şekilde uyarılmaya uygundur. Vajinal birliktelik sırasında klitorisin de eş zamanlı uyarılması, kişilerde orgazmı zirveye çıkarabilir. Klitoral orgazm ise tamamen bu sihirli bölgenin uyarılmasıyla ilgilidir. Kızlık zarı ve bekarete önem veren bireyler, klitoral orgazm ile tatmin olabilirler. Kızlık zarı nerede olur sorusunun yanıtına değinmek gerekirse; vajinanın iç kısmında yer alır. Hassas ve ince bir yapı olması nedeniyle yırtılır ve kanama meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda klitoral orgazm ile rahatlamak mümkündür. 

Farklı Orgazm Türleri: Kadınlar cinsellik konusunda farklı fantezilere sahip olabilirler. Bu nedenle her kadının orgazm olma deneyimleri de farklılık gösterir. Klitoral orgazm, vajinal orgazm, karışık orgazm gibi çeşitler vardır. Sex malzemeleri gibi yardımcı araçlarla orgazm süresini kısaltabilir veya deneyimi daha da heyecan verici hale getirebilirsiniz. 

Kadınların cinsellik konusunda kara kutusu olarak da nitelendirilen bu tepe nokta, orgazmın anahtarıdır. Cinsel tatminin önemli bir bileşenidir. Her kadının deneyimleri farklı olacağı gibi vereceği yanıtlarda değişir. Partnerler bu noktada açık iletişim kurmalı ve birbirlerinin anlamalıdır. Cinsel deneyim esasında bir iş birlikteliğidir. Tarafların birbirlerinin arzularına önem vermesi ve keşfetmeye açık olmaları gerekir. Bu sayede yeni heyecanlar yaşamak mümkün olacaktır. 

Sex Malzemeleri ile Klitorisin Uyarılması

Cinsel hayat, kişilerin hayal dünyası, arzuları ve fantezileri ile bambaşka bir dünya haline gelir. Bireyler kendi arzularını keşfettikçe sex yaşantıları da çok daha heyecan verici hale gelecektir. Temel olarak bu noktada etkisi ise haz duygusunu ve tatmin duygusunu tetiklemesidir. Orgazm olmak konusunda tetikleyici bir etkiye sahip olan klitoris, nasıl uyarılması gerektiği öğrenildiğinde çok daha heyecan verici duygular yaşanır.

Bölgeyi uyarmak için çeşitli seks oyuncakları kullanabilirsiniz. Vibratör, klitoris emici ve buna benzer daha pek çok araç bulunur. Vibratör ne demek ve klitoris emici ne demek gibi konular sıklıkla araştırılan sorulardır. Vibratör, titreşimli seks oyuncağı olup erojen bölgeleri uyarmaya yardımcı olur. Klitoris emici ise sadece bölge için uygun yapıda olup, uyarılma sağlar. Ritmik hareketler ile burada yer alan sinir uçlarını harekete geçirir ve kan akışını destekler. 

Ürünün farklı hız seviyeleri bulunur. Bu özelliklerden faydalanarak ürünün şiddetini artırabilir ve hazzı yükseltebilirsiniz. Ürünü ilk kez kullananların daha düşük seviyelerden başlayarak ilerlemeleri önerilmektedir. Çünkü her kadının vücudunun vereceği cevaplar farklı olacağı için deneyerek bunu öğrenebilirsiniz. Orgazm, hem erkek hem de kadınların temel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle cinsel birliktelik sırasında orgazmı tetikleyici keşifler yapılmalıdır.

Klitoris tam olarak bu noktada devreye girerek zirvede bir orgazm yaşamaya yardımcı olur. Klitorisin ve vajinanın oral seks yapılarak uyarılması, kadınlar için heyecan verici olacaktır. Partnerinizin klitorisini, ağzınız ve küçük dil hareketleriyle uyarabilirsiniz. Üstelik başarılı bir oral seks ile partnerinizi boşaltmanız dahi mümkündür. Okşayarak ve yalayarak baş kısmını orgazma hazır hale getirebilir, partnerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Okşamak, yalamak ve seks aletlerinin yanı sıra bazı seks pozisyonları da klitorisin uyarılmasını destekler. Kimi pozisyonlar doğrudan kimileri ise endirekt olarak uyarılmaya yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse kadının üstte olduğu pozisyonlar ve yan yatış pozisyonları uyarılma için uygundur. En çok nasıl uyarılacağına ve cinsel hayata katkı sağlayacağını anlamak için mastürbasyon iyi bir seçimdir. Böylelikle kişiler kendi vücudunu kolaylıkla keşfederek, cinsel yaşamına yön verebilirler. 

Tagged : / / / / / /

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir